Кат – це вічнозелений чагарник, що відноситься до сімейства бересклетових (Celastraceae). Латинська назва виду – Catha edulis (кат їстівний). Це єдиний вид в роді Catha. Кат – невисокий чагарник (1-2 м) з блискучими овально-загостреним листям довжиною 5-10 см і шириною 1-4 см. Культивовані рослини підрізають таким чином, щоб вони не росли вище 2 м і з ними легко було працювати без сходів. Молоді пагони і верхні листки дикорослого чагарнику мають рожево-коричневий відтінок. Для вживання заготовляють верхівки пагонів довжиною 25-50 см з листям. В арабських країнах рослина носить назву «кат» або «КХАТ». Його також називають диким, африканським або бушменського чаєм. В англійській мові використовують назву khat.
Кат зростає в дикому вигляді в країнах Східної Африки, на Аравійському півострові, а також в Індії і на Шрі-Ланці. Передбачається, що його батьківщина – Ефіопія, а в сусідні країни його завезли і почали культивувати. Жителі Ємену вважають свою країну батьківщиною цього чагарнику. Зараз ця рослина культивують в Ємені, Сомалі, Ефіопії, Саудівської Аравії, Кенії, Танзанії, Індії, Джібуті і Шрі-Ланці. У дикому вигляді його можна знайти також в Південній Африці і на Мадагаскарі. Однак центром культивації та вживання вважається Ємен, де 9 з 10 чоловіків і чверть жінок вживає його листя.
Арабський історик Кадар згадує, що в XIV столітті кат вже вирощували в Ємені. Інші автори пишуть, що шейх Абу Зербіно, проповідуючи іслам, відвідав Абіссінію на початку XV століття і привіз звідти в Ємен ця рослина, після чого його почали вирощувати. Ще одна історія пов’язана з ім’ям шейха Абдель Кадира, який привіз перший кущ ката з Абіссінії в Аравію в XVI столітті.
Сама рослина було відомо арабам задовго до початку його культивування. Арабська лікар Наджиб Ед-Дін 1227 р написав книгу про ліки того часу, де він описує лікування меланхолії листям ката. У той час уже знали про небезпеку зловживання ним.
Ефіопські і єменські легенди розповідають про те, що дія листя ката на організм тварин і людини було виявлено випадково. Місцевий пастух помітив, що після вживання листя одного чагарника його кози починають весело бігати і підстрибувати, чого раніше з ними не було. Він спробував це листя і відчув приплив енергії, а ввечері не міг заснути. Місцеве населення до цих пір згадує ім’я цього пастуха в своїх молитвах, однак коли це сталося, ніхто не знає.
Дія на центральну нервову систему залежить від наявності двох речовин, що містяться в соку листя ката. Обидва цих речовини є природними алкалоїдами, що відносяться до похідних фенілетіламіна і за своєю хімічною структурою близьким до амфетаміну. Основна дія надає катинон, який міститься тільки в свіжому листі. Слабше діє катин. Однак ця речовина добре зберігається у висушеному рослині. Свіже листя жують, а висушені заварюють і п’ють, як чай.
Вживають кат ретельно розжовують листя і закладають їх мовою за щоку. Алкалоїди, що містяться в соку, всмоктуються через слизову оболонку порожнини рота в кров. При жуванні дія розвивається відносно повільно. Приблизно через 30-60 хвилин підвищується настрій і самооцінка, людина стає балакучим і товариським, нервову і м’язову напругу зменшується, болі в м’язах і суглобах зникають. Поліпшується короткочасна пам’ять, збільшується розумова і фізична працездатність, зникають тривога і занепокоєння. Думки течуть швидко, без ускладнень. З’являється бажання кудись йти і щось робити. У інших людей дії обмежуються мовним збудженням. У цьому стані підвищується статевий потяг і знижується апетит. Дія алкалоїдів триває від двох до шести-восьми годин і залежить від дози. Поступово збудження зменшується і змінюється заспокоєнням і розслабленням.
Описана картина спостерігається при вживанні помірної дози листя. При передозуванні виникає бурхливий збудження. Людина стає агресивним. У нього виникає рухове занепокоєння, нудота і блювота, свербіж шкіри і неприємні відчуття під шкірою. Спостерігається також розлад сну.
Алкалоїди ката відносяться до мобілізуючим стимуляторів. Накопичені запаси медіаторів нервової системи вони, викликаючи бурхливе збудження, витрачають нераціонально. А це означає, що для повторення приємних відчуттів потрібно збільшувати дозу. З цієї причини у більшості людей швидко формується психічна залежність від них. Без вживання ката людина стає млявою, фізична працездатність різко знижується, так само як розумові, пізнавальні здібності і самооцінка. Такий стан триває довго, до відновлення запасів медіаторів. Повернутися до нормального стану неважко, якщо вжити наркотик. Однак повторне вживання вичавлює решту запасів і веде до виснаження. Виникає замкнуте коло.
Copyright · All Rights Are Reserved © 2022 Официальный сайт МАА