Наркотична речовина – Кат

Image

Кат – це вічнозелений чагарник, що відноситься до сімейства бересклетових (Celastraceae). Латинська назва виду – Catha edulis (кат їстівний). Це єдиний вид в роді Catha. Кат – невисокий чагарник (1-2 м) з блискучими овально-загостреним листям довжиною 5-10 см і шириною 1-4 см. Культивовані рослини підрізають таким чином, щоб вони не росли вище 2 м і з ними легко було працювати без сходів. Молоді пагони і верхні листки дикорослого чагарнику мають рожево-коричневий відтінок. Для вживання заготовляють верхівки пагонів довжиною 25-50 см з листям. В арабських країнах рослина носить назву «кат» або «КХАТ». Його також називають диким, африканським або бушменського чаєм. В англійській мові використовують назву khat.

Історія і походження

Кат зростає в дикому вигляді в країнах Східної Африки, на Аравійському півострові, а також в Індії і на Шрі-Ланці. Передбачається, що його батьківщина – Ефіопія, а в сусідні країни його завезли і почали культивувати. Жителі Ємену вважають свою країну батьківщиною цього чагарнику. Зараз ця рослина культивують в Ємені, Сомалі, Ефіопії, Саудівської Аравії, Кенії, Танзанії, Індії, Джібуті і Шрі-Ланці. У дикому вигляді його можна знайти також в Південній Африці і на Мадагаскарі. Однак центром культивації та вживання вважається Ємен, де 9 з 10 чоловіків і чверть жінок вживає його листя.

Арабський історик Кадар згадує, що в XIV столітті кат вже вирощували в Ємені. Інші автори пишуть, що шейх Абу Зербіно, проповідуючи іслам, відвідав Абіссінію на початку XV століття і привіз звідти в Ємен ця рослина, після чого його почали вирощувати. Ще одна історія пов’язана з ім’ям шейха Абдель Кадира, який привіз перший кущ ката з Абіссінії в Аравію в XVI столітті.

Сама рослина було відомо арабам задовго до початку його культивування. Арабська лікар Наджиб Ед-Дін 1227 р написав книгу про ліки того часу, де він описує лікування меланхолії листям ката. У той час уже знали про небезпеку зловживання ним.

Ефіопські і єменські легенди розповідають про те, що дія листя ката на організм тварин і людини було виявлено випадково. Місцевий пастух помітив, що після вживання листя одного чагарника його кози починають весело бігати і підстрибувати, чого раніше з ними не було. Він спробував це листя і відчув приплив енергії, а ввечері не міг заснути. Місцеве населення до цих пір згадує ім’я цього пастуха в своїх молитвах, однак коли це сталося, ніхто не знає.

Вплив на організм

Дія на центральну нервову систему залежить від наявності двох речовин, що містяться в соку листя ката. Обидва цих речовини є природними алкалоїдами, що відносяться до похідних фенілетіламіна і за своєю хімічною структурою близьким до амфетаміну. Основна дія надає катинон, який міститься тільки в свіжому листі. Слабше діє катин. Однак ця речовина добре зберігається у висушеному рослині. Свіже листя жують, а висушені заварюють і п’ють, як чай.

Вживають кат ретельно розжовують листя і закладають їх мовою за щоку. Алкалоїди, що містяться в соку, всмоктуються через слизову оболонку порожнини рота в кров. При жуванні дія розвивається відносно повільно. Приблизно через 30-60 хвилин підвищується настрій і самооцінка, людина стає балакучим і товариським, нервову і м’язову напругу зменшується, болі в м’язах і суглобах зникають. Поліпшується короткочасна пам’ять, збільшується розумова і фізична працездатність, зникають тривога і занепокоєння. Думки течуть швидко, без ускладнень. З’являється бажання кудись йти і щось робити. У інших людей дії обмежуються мовним збудженням. У цьому стані підвищується статевий потяг і знижується апетит. Дія алкалоїдів триває від двох до шести-восьми годин і залежить від дози. Поступово збудження зменшується і змінюється заспокоєнням і розслабленням.

Описана картина спостерігається при вживанні помірної дози листя. При передозуванні виникає бурхливий збудження. Людина стає агресивним. У нього виникає рухове занепокоєння, нудота і блювота, свербіж шкіри і неприємні відчуття під шкірою. Спостерігається також розлад сну.

Як виникає залежність?

Алкалоїди ката відносяться до мобілізуючим стимуляторів. Накопичені запаси медіаторів нервової системи вони, викликаючи бурхливе збудження, витрачають нераціонально. А це означає, що для повторення приємних відчуттів потрібно збільшувати дозу. З цієї причини у більшості людей швидко формується психічна залежність від них. Без вживання ката людина стає млявою, фізична працездатність різко знижується, так само як розумові, пізнавальні здібності і самооцінка. Такий стан триває довго, до відновлення запасів медіаторів. Повернутися до нормального стану неважко, якщо вжити наркотик. Однак повторне вживання вичавлює решту запасів і веде до виснаження. Виникає замкнуте коло.

Наші спеціалісти

Практикуючий лікар психіатр, психотерапевт

Степанова (Запорожець) Ольга

Врач-психіатр вищої категориії

Літвінов Олександр

психотерапевт

Дьяченко Оксана

Практикуючий психолог, педагог, коуч

Наталія Волинець

Сімейних психолог

Оксана Сідун

Голова Ужгородської філії МАА

Сергій Митричко

Голова Миколаївського філіалу МАА

Сергій Рябец

Голова Хмельницкого філіалу МАА

Нохрин Сергей

Голова Винницкого філиалу МАА

Волошин Олександр

Голова Херсонского філіалу МАА

Дмитро Костяков

Практичний психолог вищої категорії, кандидат педагогічних наук, спікер TED

Олена Тараріна

кандидат медичних наук, лікар-психіатр, нарколог вищої категорії, психотерапевт

Савенко Дмитро

Реабілітолог, консультант по хімічної залежності

Вискубенко Артем

Координатор відділення номер 2, аддіктологія, фахівець з корекції залежності і співзалежності.

Серебрянський Ілля

Координатор відділення номер 1, аддіктологія, фахівець з корекції залежності і співзалежності

Сергеева Анастасія

Реабілітолог, консультант по хімічної залежності

Евсеенко Ярослав

нарколог, психіатр вищої категорії.

Рямазанов Андрій

Психолог, Гештальт психотерапевт

Тамара Ковч

Психолог, Гештальт психотерапевт

Рязанцева Анастасія

Практичний психолог, акредитований гештальт-терапевт, супервізор, асоційований тренер ВО ППГП,

Веровская Ірина

Завідуюча кафедри психології ЛНУ імені Тараса Шевченка, кандидат психологічних наук, доцент. Член української асоціації трансактного аналізу, член асоціації політичних психологів України, член УОППГП

Пашко Тетяна

Керівник філії МАА Київ практикуючий психолог, фахівець з корекції залежності і співзалежності

Олексій Лінник

Психіатр, нарколог, сексолог, мануальний терапевт, ТВ-експерт.

Іванов Олександр

Глава Міжнародної Антинаркотичної Асоціації

Щеглов Ігорь

Практичний психолог, АРТ-терапевт, консультант по хімічної залежності

Вискубенко Марія

Наши документы

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
0 0 votes
Реитинг
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Читать больше

Copyright · All Rights Are Reserved © 2022 Официальный сайт МАА